qr kod na stranku

Otváranie pracovných trhov pre novovstupujúce krajiny do EÚ

Agentúra SITA vydala 1. decembra 2006 správu, že Česká republika nezavedie prechodné obmedzenia a sprístupní svoj pracovný trh pre občanov Rumunska a Bulharska. „Keďže nechceme obmedzovať slobodu pohybu, nemôžeme zaviesť prechodné opatrenia pre občanov Rumunska a Bulharska" informoval o tom český premiér Mirek Topolánek po stretnutí vlády.

Český premiér si myslí, že otvorenie trhu pre tieto krajiny neznamená žiadne nebezpečenstvo pre domácu ekonomiku. Napriek tomu Česko vypracuje opatrenia pre prípad ochrany svojho pracovného trhu.

Vstup Rumunska a Bulharska do Európskej únie k 1. januáru 2007 sa stal definitívnym potom, čo nedávno Nemecká republika ratifikovala vstup týchto krajín do EÚ.

Otvorenie pracovných trhov pre občanov Rumunska a Bulharska zatiaľ neoficiálne potvrdilo Estónsko, Fínsko, Poľsko, Slovensko a Švédsko.

Francúzsko, sa vyjadrilo, že plánuje otvoriť svoj pracovný trh pre novovstupujúce krajiny, len čiastočne. Svoj trh plánujú otvoriť v nedostatkových odvetviach gastronómie, hoteliérstva, poľnohospodárstva, stavebníctva či obchodu.

Niekoľko krajín EÚ sa vyjadrilo, že po vstupe svoj pracovný trh pre Rumunov a Bulharov neotvorí, pretože sa obávajú prílevu lacnej pracovnej sily a zvyšovania nezamestnanosti. Medzi krajinami, ktoré zverejnili zámer uzatvorenia svojho pracovného trhu, je zatiaľ Veľká Británia a Írsko.Stanovisko Inštitútu zamestnanosti k otázke otvorenia trhu práce pre Bulharsko a Rumunsko nájdete na www.iz.sk.


https://www.iz.sk/sk/stanoviska/otvaranie-pracovnych-trhov