Inštitút zamestnanosti - https://www.iz.sk - logo

Stanovisko k postoju MZV k otvoreniu trhu práce pre novovstupujúce krajiny do EÚ

Niekoľko týždňov po otvorení témy - Otvorenia trhu práce na Slovensku pre novovstupujúce krajiny do EÚ (Rumusko a Bulharsko) na odbornom seminári organizovanom Inštitútom zamestnanosti, sa k uvedenej problematike vyjadril aj minister zahraničných vecí Ján Kubiš.

Ako uviedol pre agentúru SITA, otázka otvárania trhu práce pre novovstupujúce krajiny do EÚ, pre Slovensko zatiaľ nie je jednoznačná. Ako ďalej uviedol, zo strany Slovenskej republiky pre tieto krajiny prechodné opatrenia nie sú vylúčené.

Podobne ako konštatoval Inštitút zamestnanosti vo svojom tlačovom stanovisku z 25.08.2006 aj minister zahraničných vecí odporúča koordinovať postoje a rozhodnutia o tejto zložitej problematike s krajinami V4, ale tiež so “starými” členskými štátmi únie.

Konečné rozhodnutie je teda ponechané až na diskusiu a koordináciu krajín Višegrádskej skupiny.

Viac informácií o stanoviskách Inštitútu zamestnanosti k otázke otvorenia trhu práce pre Bulharsko a Rumunsko nájdete na www.iz.sk.


podobné správy: Problematika otvárania trhu práce pre občanov Bulharska a Rumunska , Zmeny v Európskej únii po vstupe Bulharska a Rumunska , Otváranie pracovných trhov , MZV a MPSVaR sú za otvorenie trhu práce pre BG a RO , Výsledky odborného seminára o otvorení trhu práce


So stránkou chcem

QR kód na webstránku http://www.iz.sk/sk/stanoviska/stanovisko-mzv-k-otvoreniu-trhu-prace-pre-novovstupujuce-krajiny-do-eu

jún 2018: počet UoZ na úradoch práce: 181447, z toho 74290 dlhodobo, miera 6.6% (2.7% dlhodobá nezamestnosť)

najvyššia nezamestnanosť: Rimavská Sobota 20.9% (12.4%), Revúca 20.2% (10.3%), Rožňava 16.9% (9.3%), Kežmarok 16.5% (8.6%)

najnižšia nezam.: Bratislava V 2.5%, Galanta 2.6%, Hlohovec 2.7%, Trenčín 2.7%, Trnava 2.9%