Inštitút zamestnanosti - https://www.iz.sk - logo
slovensky / english

Stanovisko k postoju MZV k otvoreniu trhu práce pre novovstupujúce krajiny do EÚ

Niekoľko týždňov po otvorení témy - Otvorenia trhu práce na Slovensku pre novovstupujúce krajiny do EÚ (Rumusko a Bulharsko) na odbornom seminári organizovanom Inštitútom zamestnanosti, sa k uvedenej problematike vyjadril aj minister zahraničných vecí Ján Kubiš.

Ako uviedol pre agentúru SITA, otázka otvárania trhu práce pre novovstupujúce krajiny do EÚ, pre Slovensko zatiaľ nie je jednoznačná. Ako ďalej uviedol, zo strany Slovenskej republiky pre tieto krajiny prechodné opatrenia nie sú vylúčené.

Podobne ako konštatoval Inštitút zamestnanosti vo svojom tlačovom stanovisku z 25.08.2006 aj minister zahraničných vecí odporúča koordinovať postoje a rozhodnutia o tejto zložitej problematike s krajinami V4, ale tiež so “starými” členskými štátmi únie.

Konečné rozhodnutie je teda ponechané až na diskusiu a koordináciu krajín Višegrádskej skupiny.

Viac informácií o stanoviskách Inštitútu zamestnanosti k otázke otvorenia trhu práce pre Bulharsko a Rumunsko nájdete na www.iz.sk.


podobné správy: Problematika otvárania trhu práce pre občanov Bulharska a Rumunska , Zmeny v Európskej únii po vstupe Bulharska a Rumunska , Otváranie pracovných trhov , MZV a MPSVaR sú za otvorenie trhu práce pre BG a RO , Výsledky odborného seminára o otvorení trhu práce


Sledujte nás

So stránkou chcem

QR kód na webstránku http://www.iz.sk/sk/stanoviska/stanovisko-mzv-k-otvoreniu-trhu-prace-pre-novovstupujuce-krajiny-do-eu
titulka mdzová kalkulačka pre ľudí pri minimálnej mzde

apríl 2018: počet UoZ na úradoch práce: 183518, z toho 78819 dlhodobo, miera 6.7% (2.9% dlhodobá nezamestnosť)

najvyššia nezamestnanosť: Rimavská Sobota 21.5% (13.0%), Revúca 20.4% (10.9%), Kežmarok 17.5% (9.3%), Rožňava 17.1% (9.8%)

najnižšia nezam.: Bratislava V 2.4%, Trnava 2.4%, Trenčín 2.6%, Hlohovec 2.6%, Galanta 2.6%

titulka Sociálny systém – skutočnosť a vízia
titulka Politika zamestnanosti – budúcnosť pre Slovensko