qr kod na stranku

O koľko stúpne čistý príjem, ak stúpne hrubá mzda o 1 €?

Odpovedať na otázku, o koľko stúpne čistý príjem, ak stúpne hrubá mzda o 1 €, sa nedá. Jednak, čistý príjem občas aj klesne a po druhé, veľmi to závisí od typu rodiny či roku. Preto použite mzdovú kalkulačku a posúvajte výšku hrubej mzdy.

Čistý príjem rodiny s troma mladšími deťmi

Nižšie uvedený graf ukazuje, ako sa mení čistý príjem domácnosti, ktorá má jedno dieťa v škôlke, dve deti na základnej škole a matku UoZ v závislosti od rastúceho brutto pracovného príjmu člena, ktorý sa zamestnal. Ako vidno, rast zďaleka nie je konštantný a pri niektorých nárastoch brutto mzdy čistý príjem dokonca klesá. Napriek tomu, že všetky údaje sú za mesiac jún, medzi rokmi sa jednotlivé hranice menia.

čistý príjem rodiny s troma mladšími deťmi kalkulacka/cisty-prijem-ltu-3-mladsie-deti

Čistý príjem rodiny s dvoma mladšími deťmi

Nasledujúca rodina má jedného dlhodobo nezamestnaného rodiča (ktorý sa zamestná), druhého rodiča, ktorý zostáva naďalej nezamestnaný, jedno dieťa v materskej škole a jedno na základnej škole. Predpokladáme, že rodičia sú manželia.

čistý príjem rodiny s dvoma mladšími deťmi kalkulacka/cisty-prijem-ltu-2-mladsie-deti

Čistý príjem rodiny so štyrmi staršími deťmi

Rodina so štyrmi staršími deťmi má tri deti na základnej škole a jedno dieťa na strednej škole s priemerom 1. Predpokladáme, že rodičia sú manželia a čerstvo zamestnaný z nich bol dlhodobo nezamestnaný.

čistý príjem rodiny s štyrmi deťmi kalkulacka/cisty-prijem-ltu-4-starsie-deti

Úrovne hrubého príjmu, kde čistý príjem klesá, sa menia aj podľa štruktúry detí.

Aké sú dôvody poklesu príjmu?

Citovať ako: PÁLENÍK, M.: Dávkový, daňový a odvodový systém na Slovensku, Inštitút zamestnanosti, Univerzita Komenského v Bratislave, 2023, ISBN: 978-80-223-5755-5, doi:10.5281/​zenodo.10403110.


https://www.iz.sk/kalkulacka/narast-prijmu
ikona Učebnica mzdovej kalkulačky

Dávkový, daňový a odvodový systém na Slovensku

Chcete spoznať mzdovú kalkulačku do hĺbky? Prinášame učebnicu, ktorá vám ukáže podrobnosti dávkového, daňového a odvodového systém na Slovensku a možnosti mzdovej kalkulačky.. . .

ikona O mzdovej kalkulačke

O mzdovej kalkulačke

Mzdová kalkulačka na výpočet čistého príjmu domácnosti, ak sa jeden z jej členov zamestná. Na rozdiel od iných dostupných mzdových kalkulačiek ráta aj s dávkami v hmotnej núdzi. Je určená pre ľudí blízko minimálnej mzdy, ktorí pred­tým boli nezamestnaní či na dávkach v hmotnej núdzi.. . .