qr kod na stranku

Aktivačný príspevok

Aktivačný príspevok zvyšuje nároky na DHN človeku, ktorý je zamestnaný a má príjem aspoň polovicu minimálnej mzdy. Aktivačný príspevok (po zamestnaní sa aktuálne vo výške 151,40 €) sa priráta k nárokom na dávky v hmotnej núdzi (rovnako ako príspevok na bývanie) a zníži o príjmy domácnosti. Keďže podmienkou poberania tohto príspevku je, že človek je zamestnaný a teda má pracovný príjem, výška tohto príjmu vo veľkej väčšine domácností zabezpečí, že nepoberajú žiadne dávky v hmotnej núdzi.

Namodelovať konkrétne domácnosti, či budú poberať dávky v hmotnej núdzi po zamestnaní sa, môžete v mzdovej kalkulačke.

Výška aktivačného príspevku pri zamestnaní sa

Platí odAktivačný príspevok po zamestnaní sa
1. 1. 2023151,40 €
1. 1. 2022140,80 €
1. 1. 2021138,70 €
1. 4. 2019132,40 €
1. 1. 201463,07 €

Mesačne tento príspevok poberá niekoľko stoviek ľudí.

Nižší aktivačný príspevok môžu získať:


https://www.iz.sk/kalkulacka/aktivacny-prispevok
ikona Aktivačný príspevok

Aktivačný príspevok

Aktivačný príspevok zvyšuje nároky na DHN človeku, ktorý je zamestnaný a má príjem aspoň polovicu minimálnej mzdy. . . .

ikona O mzdovej kalkulačke

O mzdovej kalkulačke

Viac informácií o  mzdovej kalkulačke. Mzdová kalkulačka na výpočet čistého príjmu domácnosti, ak sa jeden z jej členov zamestná. Na rozdiel od iných dostupných mzdových kalkulačiek. Je určená pre ľudí blízko minimálnej mzdy, ktorí predtým boli nezamestnaní a na dávkach v hmotnej núdzi. Mzdová kalkulačka vám vyráta čistú mzdu, dane, odvody, daňový bonus na deti, osobitný príspevok, stravné. Teda všetko čo vplýva na váš čistý príjem. Zistite, či sa vám oplatí pracovať.. . .