qr kod na stranku

Stravovanie zamestnancov

Zamestnanec má nárok na stravu počas zamestnania. Zamest­návateľ mu túto stravu môže zabezpečiť:

  • vo vlastnej závodnej jedálni,
  • v hotovosti alebo prevodom na účet (do marca 2021 to nebolo možné),
  • vo forme stravovacích poukážok/gastrolístkov.

Nárok na stravu je počas dní, keď pracovník odpracuje viac ako 4 hodiny (nárok na prestávku v práci je po šiestich hodinách v práci). Nárok má aj zamestnanec, aj dohodár, aj študent počas výkonu produktívnej práce. Pracovník pracujúci na živnosť nárok nemá, môže si však stravné platiť sám zo svojich nákladov (avšak vzhľadom na existenciu paušálnych nákladov to zväčša finančný zmysel nemá).

Zamestnanec nedostane stravu počas choroby, ošetrovania člena domácnosti, dovolenky, víkendu či inokedy, keď nie je v práci. Počas služobnej cesty dostane stravné podľa dĺžky služobnej cesty. Počas homeofficu, telepráce či práce z domu nárok na stravné má.

Stravné musí byť poskytované vopred. Zamest­návatelia posielajú stravné spravidla na bankový účet pred začiatkom mesiaca. Môže však byť poskytované aj na týždennej báze alebo aj v hotovosti.

typ stravnéhovýška stravného
služobná cesta5-12 hodín7,80 €
12-18 hodín11,60 €
nad 18 hodín17,40 €
stravné na bežný deň5,85 €

Stravné nepodlieha exekúcii ani daniam (bez ohľadu na to, či je poskytnuté v hotovosti, na účet alebo poukážkou).

Na stravu počas bežného dňa vo výške 5,85 € prispieva zamest­návateľ vo výške aspoň 55 % (prípadne viac, ak je dohodnuté v kolektívnej zmluve). Zvyšok dopláca zamestnanec, zväčša je strhnutý priamo z výplaty, takže to je viditeľné na výplatnej páske. Časť môže byť dopĺňaná zo sociálneho fondu.

Vývoj výšky stravného

vývoj výšky stravného v SR kalkulacka/vyvoj-stravne

Stravné bolo valorizované nepravidelne, čo vidno aj v nasledujúcej tabuľke či v dlhšej histórii.

Platí odStravné na deňPri ceste
5-12 hodín
nad 18 hodín
odhad od 1. 7. 20246,23 €8,30 €18,40 €
1. 10. 20235,85 €7,80 €17,40 €
1. 6. 20235,48 €7,30 €16,40 €
plná história

Citovať ako: PÁLENÍK, M.: Dávkový, daňový a odvodový systém na Slovensku, Inštitút zamestnanosti, Univerzita Komenského v Bratislave, 2023, ISBN: 978-80-223-5755-5, doi:10.5281/​zenodo.10403110.

logo projektuTento článok je súčasťou projektu Politiky zamestnanosti realizovaného Inštitútom zamestnanosti. Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu v rámci OP EVS.


https://www.iz.sk/sk/projekty/data/stravne
ikona Knižnica dát

Knižnica dát

IZ prináša štatistické údaje o jednotlivých častiach trhu práce.. . .

ikona Politiky zamestnanosti

Projekt Politiky zamestnanosti

Inštitút zamestnanosti realizuje projekt Politiky zamestnanosti.. . .

ikona Aktuálne údaje

Priebežne aktualizované

Na stránke ponúkame priebežne dopĺňané a aktualizované údaje, napríklad o miere nezamestnanosti, dávkach v hmotnej núdzi, či o regionálnych údajov.. . .

ikona Učebnica mzdovej kalkulačky

Dávkový, daňový a odvodový systém na Slovensku

Chcete spoznať mzdovú kalkulačku do hĺbky? Prinášame učebnicu, ktorá vám ukáže podrobnosti dávkového, daňového a odvodového systém na Slovensku a možnosti mzdovej kalkulačky.. . .

ikona O mzdovej kalkulačke

O mzdovej kalkulačke

Mzdová kalkulačka na výpočet čistého príjmu domácnosti, ak sa jeden z jej členov zamestná. Na rozdiel od iných dostupných mzdových kalkulačiek ráta aj s dávkami v hmotnej núdzi. Je určená pre ľudí blízko minimálnej mzdy, ktorí pred­tým boli nezamestnaní či na dávkach v hmotnej núdzi.. . .

ikona Dobrá práca

Dobrá práca

Pracovná dôstojnosť človeka by mala pred­stavovať základný determinant pracovnoprávnej regulácie. Skúsenosti z prostredia slovenského trhu práce ale naznačujú, že sa postupne vytvára významný kontrast medzi deklarovaným a skutočným. Prinášame Vám informácie o výhodách a nevýhodách (ne)štandardných foriem pracovného pomeru.. . .