Inštitút zamestnanosti - https://www.iz.sk - logoqr kod na stranku

Riga - LV006

regióny EÚ: Lotyšsko > Lotyšsko > Lotyšsko > Riga


mapka Riga LV006
vlajka Riga LV006 erb Riga LV006
ukazovateľobdobiehodnota
počet obyvateľov2020627 487
hustota obyvateľstva20192442.1
index demografickej závislosti202032.6

viac na wikipédii * viac na wikidata Q1773 * na OpenStreetMap * Riga in English: LV006

demograficky strom LV006 Riga demografická pyramída

Z wikipédie:

Riga (po lotyšsky: Rīga) je hlavné a najväčšie mesto Lotyšska. Súčasne je to najväčšie mesto všetkých troch pobaltských štátov, slúži ako hlavné kultúrne, vzdelávacie, politické, finančné, komerčné a priemyselné centrum Pobaltia. Leží pri ústí rieky Daugavy pri Baltskom mori, má rozlohu 305 km² a na začiatku roku 2010 tam žilo 706 tisíc obyvateľov.

Historické centrum Rigy patrí medzi kultúrne dedičstvá UNESCO a samotné mesto sa vyznačuje výraznou secesnou architektúrou, ktorá je porovnateľná s mestami ako Viedeň, Petrohrad a Barcelona.

Ekonomika a organizácie

V Rige má sídlo množstvo akademických inštitúcií, vrátane Lotyšskej univerzity (Latvijas Universitāte), Technickej univerzity (Rīgas Tehniskā Universitāte) a univerzity Stradin (Rīgas Stradiņa Universitāte). V Rige sídli aj lotyšský parlament (Saeima), rovnako ako lotyšská prezidentka Vaira Vīķe-Freiberga, ktorá sídli na hrade.

V posledných rokoch sa výrazne zvýšil obchodný i turistický cestovný ruch vzhľadom na zlepšenú komerčnú a turistickú infraštruktúru. Riga ako prístavné mesto je hlavným cestovným uzlom miestnej cestnej a železničnej dopravy. Väčšina turistov cestuje do Rigy letecky cez medzinárodné letisko v Rige, čo je najväčšie letisko v pobaltí, ktoré bolo modernizované v roku 2001. Počas rokov 1993 a 2001 sa letecká doprava zdvojnásobila.

ostatné: Lotyšsko, Pieriga, Vidzeme, Kurzeme, Zemgale, Riga, Latgale

susedia: Pieriga


https://www.iz.sk/sk/projekty/regiony-eu/LV006