qr kod na stranku

Ulm - DE144

regióny EÚ: Nemecko > Bádensko-Württembersko > Tübingen > Ulm


mapka Ulm DE144
vlajka Ulm DE144 erb Ulm DE144
ukazovateľobdobiehodnota
HDP na obyvateľa v PPS ako priemer EÚ2020239
počet obyvateľov2021126 405
hustota obyvateľstva20191063,5
index demografickej závislosti202127,6

viac na wikipédii

Zloženie obyvateľstva podľa veku, vzdelania a ekonomickej aktivity, Ulm

veková skupinanízke vzdelaniestredné vzdelanievysoké vzdelanie

pozn: v tisícoch obyvateľov, podľa výberového zisťovania pracovných síl. P – počet obyvateľov, E – počet zamestnaných, U – počet nezamestnaných, I – počet ekonomicky neaktívnych

demograficky strom DE144 Ulm demografická pyramída

Z wikipédie:

Ulm je nemecké univerzitné mesto v spolkovej krajine Bádensko-Württembersko vo vládnom obvode Tübingen na rieke Dunaj. Prvýkrát je o ňom zmienka v roku 854. V Ulme je gotická katedrála, ktorá má najvyššiu kostolnú vežu na svete (161,5 m) a univerzita. Je to taktiež rodisko Alberta Einsteina.

Geografia

Ulm leží v mieste, kde sa rieky Blau a Iller pripájajú k Dunaju, v nadmorskej výške 479 m n. m.. Najväčšia časť mesta, vrátane starého mesta, je situovaná na ľavom brehu Dunaja, len oblasti Wiblingen, Gögglingen, DonaustettenUnterweiler ležia na pravej strane. Od starého mesta na druhej strane rieky, leží "twin cities" Neu-Ulm v spolkovej krajine Bavorsko, je menšie ako Ulm. Najbližšie väčšie mestá sú Augsburg asi 70 km na juhovýchod, Mníchov vzdialený asi 130 km, a na severozápade Stuttgart, asi 90 km od Ulmu. S výnimkou Dunaja na juhu, je mesto obklopené lesmi a kopcami ktoré vystupujú do nadmorskej výšky 620 m n. m. a niektoré z nich sú časťou pohoria Švábska Jura.

ostatné: Tübingen, Ravensburg, Tübingen, Sigmaringen, Ulm, Bodensee, Alb-Donau, Reutlingen, Zollernalb, Biberach

susedia: Neu-Ulm, Alb-Donau

Citovať ako: Michal Páleník: Regióny Slovenska - Ulm - DE144, Inštitút zamestnanosti, dostupné na https://www.iz.sk/sk/projekty/regiony-eu/DE144


https://www.iz.sk/sk/projekty/regiony-eu/DE144
ikona Regióny Slovenska

Regióny Slovenska

Pre potreby našich analýz sme rozčlenili územie Slovenska na 18 regiónov. Priebežne Vám budeme prinášať informácie o týchto regiónoch z makroekonomického hľadiska a z hľadiska trhu práce.. . .

ikona Okresy V4

Dataset údajov za okresy

Štatistické údaje o LAU1 regiónoch – okresoch Slovenska, Českej republiky, Poľska, Maďarska. Tento dataset okresných údajov obsahuje údaje o počte obyvateľov, o vekovej štruktúre obyvateľov, o počte a štruktúre nezamestnaných.. . .