qr kod na stranku

Gelsenkirchen - DEA32

regióny EÚ: Nemecko > Severné Porýnie-Vestfálsko > Münster > Gelsenkirchen


mapka Gelsenkirchen DEA32
ukazovateľobdobiehodnota
Demografia
počet obyvateľov2022260 126
hustota obyvateľstva20222472,5
index demografickej závislosti202232,6
HDP na obyvateľa v PPS ako priemer EÚ202094

viac na wikipédii wikidata Q2765 OpenStreetMap 62522 Gelsenkirchen in English: DEA32

demograficky strom DEA32 Gelsenkirchen demografická pyramída

Z wikipédie:

Gelsenkirchen je mesto na západe Nemecka v spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko vo vládnom obvode Münster. Leží v severnej časti Porúria. V súčasnosti sa tu uhlie už neťaží a mesto má desaťročia problém s najvyššou nezamestnanosťou v Nemecku. Nachádza sa tu najväčšia solárna elektráreň v Nemecku a uhoľná elektráreň s najväčším komínom v Nemecku (302 m)[chýba zdroj]. Gelsenkirchen je domovské mesto známeho futbalového klubu Schalke 04, ktorý je pomenovaný podľa časti mesta Schalke a futbalový štadión sa nachádza v mestskej časti Erle.

Dejiny

Prvá písomná zmienka o Gelsenkirchene pochádza z roku 1150, ale sídlo ostalo iba malou dedinou až do 19. storočia. S nástupom priemyselnej revolúcie sa celá oblasť rozrástla. V roku 1840 keď začala ťažba uhlia žilo v meste 6 000 obyvateľov, v roku 1900 to už bolo 138 000. Na začiatku 20.

ostatné: Münster, Gelsenkirchen, Borken, Warendorf, Coesfeld, Bottrop, Münster, Steinfurt, Recklinghausen

susedia: Bochum, Herne, Essen, Recklinghausen

Citovať ako: Michal Páleník: Regióny Slovenska - Gelsenkirchen - DEA32, Inštitút zamestnanosti, dostupné na https://www.iz.sk/sk/projekty/regiony-eu/DEA32


https://www.iz.sk/sk/projekty/regiony-eu/DEA32
ikona Regióny Slovenska

Regióny Slovenska

Pre potreby našich analýz sme rozčlenili územie Slovenska na 18 regiónov. Priebežne Vám budeme prinášať informácie o týchto regiónoch z makroekonomického hľadiska a z hľadiska trhu práce.. . .

ikona Dataset okresných údajov

Dataset údajov za okresy Vyšehradskej skupiny

Štatistické údaje o LAU1 regiónoch – okresoch Slovenska, Českej republiky, Poľska, Maďarska. Tento dataset okresných údajov obsahuje údaje o počte obyvateľov, o vekovej štruktúre obyvateľov, o počte a štruktúre nezamestnaných.. . .