Inštitút zamestnanosti - https://www.iz.sk - logoqr kod na stranku

Bornholm - DK014

regióny EÚ: Dánsko > Dánsko > Hovedstaden > Bornholm


mapka Bornholm DK014
vlajka Bornholm DK014 erb Bornholm DK014
ukazovateľobdobiehodnota
HDP na obyvateľa v PPS ako priemer EÚ201991
počet obyvateľov202039 583
hustota obyvateľstva201968.2
index demografickej závislosti202051.7

viac na wikipédii

Zloženie obyvateľstva podľa veku, vzdelania a ekonomickej aktivity, Bornholm

veková skupinanízke vzdelaniestredné vzdelanievysoké vzdelanie

pozn: v tisícoch obyvateľov, podľa výberového zisťovania pracovných síl. P – počet obyvateľov, E – počet zamestnaných, U – počet nezamestnaných, I – počet ekonomicky neaktívnych

demograficky strom DK014 Bornholm demografická pyramída

Z wikipédie:

Bornholm je dánsky ostrov v Baltskom mori, na východ od zvyšku Dánska, na juh od Švédska, na severovýchod od Nemecka a na sever od Poľska. Na ostrove s rozlohou 588,36 štvorcových kilometrov žilo k 1. aprílu 2020 celkovo 39 439 obyvateľov.

Medzi hlavné ekonomické aktivity Bornholmu patrí mliekarenstvo a umelecký a remeselný priemysel, ako je výroba skla a keramiky s využitím miestnej hliny. Turizmus je dôležitý počas letných mesiacov. Na ostrove sa nachádza veľa dánskych okrúhlych kostolov.

Ostrov je vďaka svojmu počasiu známy ako solskinsøen (ostrov slnka) a vďaka svojej geológii ako klippeøen (ostrov skál). Okrem južného pobrežia ostrov pozostáva zo žuly. Teplo z leta sa ukladá v skalných útvaroch a počasie je až do októbra dosť teplé. V dôsledku podnebia môže na ostrove lokálne rásť miestna odroda figy, známa ako bornholmský diamant.

ostatné: Hovedstaden, Nordsjælland, Byen København, Københavns omegn, Bornholm

Citovať ako: Michal Páleník: Regióny EÚ - Bornholm - DK014, Inštitút zamestnanosti, dostupné na https://www.iz.sk/sk/projekty/regiony-eu/DK014


https://www.iz.sk/sk/projekty/regiony-eu/DK014