Inštitút zamestnanosti - https://www.iz.sk - logoqr kod na stranku

Vest-Agder - NO042

regióny EÚ: Nórsko > Nórsko > Agder og Rogaland > Vest-Agder


mapka Vest-Agder NO042
vlajka Vest-Agder NO042 erb Vest-Agder NO042
ukazovateľobdobiehodnota
HDP na obyvateľa v PPS ako priemer EÚ2018111
počet obyvateľov2020188 959
hustota obyvateľstva201927.3
index demografickej závislosti202026.1

viac na wikipédii

Zloženie obyvateľstva podľa veku, vzdelania a ekonomickej aktivity, Vest-Agder

veková skupinanízke vzdelaniestredné vzdelanievysoké vzdelanie

pozn: v tisícoch obyvateľov, podľa výberového zisťovania pracovných síl. P – počet obyvateľov, E – počet zamestnaných, U – počet nezamestnaných, I – počet ekonomicky neaktívnych

demograficky strom NO042 Vest-Agder demografická pyramída

Z wikipédie:

Fylke Vest-Agder je územnosprávna jednotka na juhu Nórska. Správnym centrom územia je mesto Kristiansand, správcom je Fylkesmann i Vest-Agder. Nachádza sa tu 15 obcí a počet obyvateľov dosiahol v roku 2005 161 276. Kraj je najjužnejším územím Nórska a jeho rozloha je 7 279 km².

Vest-Agder hraničí s krajom Aust-Agder na východe a Rogaland na západe. Z juhu ho obmýva Severné more, za ktorým sa rozkladá Jutský polostrov. Od pobrežia sa tiahne viac ako sto kilometrov na sever do vnútrozemia, kde pri jazere Auravatn dosahuje svoj najsevernejší bod. V tejto časti leží iba asi 5 kilometrov od Lysefjordu. Najjužnejší bod na ostrove Pysen, respektíve na pevnine pri Lindesnese je najjužnejším suchozemským bodom Nórska.

Najviac obyvateľov žije pri pobreží, ktoré je členité a nachádzajú sa tu najväčšie mestá Kristiansand, Mandal, Flekkefjord a Farsund.

ostatné: Agder og Rogaland, Vest-Agder, Rogaland, Aust-Agder

susedia: Aust-Agder, Rogaland

Citovať ako: Michal Páleník: Regióny EÚ - Vest-Agder - NO042, Inštitút zamestnanosti, dostupné na https://www.iz.sk/sk/projekty/regiony-eu/NO042


https://www.iz.sk/sk/projekty/regiony-eu/NO042