qr kod na stranku

Mobilná aplikácia mzdovej kalkulačky

Tlačová správa

Inštitút zamestnanosti vytvoril mzdovú kalkulačku, ktorej úlohou je pomôcť sociálnym pracovníkom, aby vedeli svojim klientom ukázať, ako sa zmení ich čistý príjem, ak sa zamestnajú. Vzhľadom na rôzne súbehy príjmu a dávok, na rôzne definície pojmu príjem, na rôzne možné zdroje príjmu, odpoveď na otázku koľko zarobím nie je jednoduchá. Aj v jednoduchej verzii kalkulačky musíme rátať s 21 parametrami a zohľadňovať 21 zákonov.

príjem domácnosti s troma deťmi kalkulacka/net-income-ltu-3-kids

Aby sme vedeli pomôcť aj terénnym sociálnym pracovníkom, urobili sme mzdovú kalkulačku vo forme mobilnej aplikácie pre AndroidiPhone. Tieto fungujú aj bez prístupu na internet.

Sociálni pracovníci vedia zadať údaje o konkrétnej domácnosti (počty detí, príjem z dávok, ...) a ukázať, čo sa stane po získaní zamestnania. Zároveň vedia vytlačiť tlačivá, ktoré treba vyplniť, aby získal všetky príspevky.

Príjem domácnosti (dvaja dospelí, dve deti na základnej škole, jedno na strednej), ktorá je na dávkach hmotnej núdzi, je okolo 388 €. Ak sa jeden z rodičov zamestná, príjem domácnosti stúpne na 950 €, teda o 562 €.

Graf vpravo ukazuje, ako sa bude meniť čistý príjem domácnosti v závislosti od rastúcej hrubej mzdy. Príjem domácnosti, ak rastie hrubá mzda zamestnanca, rastie. Nefér zmeny sú v roku 2018 na úrovni pri 612 € (pri zmene príjmu z 611 € na 612 € začína platiť odvody, a teda jeho čistý príjem klesne o 40 €), 727 € (prestáva byť v hmotnej núdzi, mínus 32 €) a 961 € (prestáva poberať osobitný príspevok, mínus 125 €).

Aby sme podporili možnosti na používanie mzdovej kalkulačky, organizujeme aj školenia.


foto tlačová konferencia evs/2018-10-tlacovka

Pozvánka na tlačovú konferenciu

Pozývame Vás na tlačovú konferenciu Inštitútu zamestnanosti k téme mobilná aplikácia mzdovej kalkulačky a skokové zmeny v daňovej sadzbe, ktorá sa uskutoční v utorok dňa 9. 10. 2018 v priestoroch Inštitútu zamestnanosti.

Mzdová kalkulačka je nástroj na výpočet čistého príjmu domácnosti, ktorá poberá dávky v hmotnej núdzi a ktorej jeden z členov sa zamestná. Vzhľadom na zložitosť legislatívy vôbec nie je jednoduché povedať, presne o koľko príjem domácnosti stúpne. Avšak, vždy sa to ráta v stovkách eur.

Počas tlačovej konferencie pred­stavíme možnosti mzdovej kalkulačky ako pomocníka sociálnych pracovníkov, mobilné aplikácie ako pomocníka terénnych sociálnych pracovníkov a poukážeme na rôzne nespravodlivé zmeny čistého príjmu pri malých zmenách hrubého príjmu.

  • utorok, 9. 10. 2018 o 10:00
  • Inštitút zamestnanosti, Povraznícka 11, 811 07 Bratislava
  • Mzdová kalkulačka

logo projektuTento článok je súčasťou projektu Politiky zamestnanosti realizovaného Inštitútom zamestnanosti. Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu v rámci OP EVS.


https://www.iz.sk/sk/stanoviska/mobilna-mzdova-kalkulacka