Stanovisko Inštitútu zamestnanosti k materiálu MPSVR SR - Prognóza vývoja zamestnanosti do roku 2015
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR včera publikovalo oznámenie o predložení Prognózy vývoja zamestnanosti do roku 2015 na rokovanie vlády SR, ktorá bola vypracovaná Výskumným demografickým centrom pri Inštitúte informatiky a štatistiky.
V prognóze vývoja zamestnanosti sa zohľadnili trendy vývoja zamestnanosti v SR do roku 2013, prezentované v Národnom strategickom referenčnom rámci SR na roky 2007-2013 do roku 2013 a kontextové indikátory trhu práce na rok 2013 stanovené v Operačnom programe Zamestnanosť a sociálna inklúzia. Analýza aj prognózy sú spracované na úrovni SR a krajov. Výsledky prognóz za SR sú spracované v členení podľa pohlavia a 5-ročných vekových skupín a za jednotlivé kraje za vybrané vekové skupiny v horizonte do roku 2015.
Prognóza MPSVR SR sa v trendoch v zásade zhoduje s prognózou Inštitútu zamestnanosti, je však viac optimistická, keďže zachytáva najnovšie, veľmi pozitívne trendy.
Inštitút zamestnanosti v podstate tiež očakáva rast zamestnanosti a pokles nezamestnanosti vo všetkých regiónoch SR. Inštitút zamestnanosti však vidí väčší potenciál pre zlepšenie v oblasti Považia, teda v Trenčianskom a Žilinskom kraji a naopak, neočakáva taký optimistický vývoj ako MPSVR SR vo východných regiónoch a ani v kraji Banská Bystrica, do výsledkov ktorého sa započítavajú aj zlé štatistiky z oblasti Juhoslovenskej kotliny. Táto vnútrokrajová disparita môže postihnúť aj iné kraje, napríklad Nitriansky, kde opäť na juhu kraja je situácia so zamestnanosťou horšia a zatiaľ bez impulzov pre výrazné zlepšenie.
Čo sa týka Bratislavy, tu už v zásade bola dosiahnutá prirodzená miera nezamestnanosti, u ktorej sa už neočakáva ďalší pokles, ale skôr ako rast nezamestnanosti pre Bratislavu očakávame vyrovnanosť tohto ukazovateľa.
Podobné správy
VZPS, Flexibilné formy zamestnávania, Ekonomická aktivita ZP
Rýchla navigácia
Aktuálne štatistiky
December 2018: počet UoZ na úradoch práce: 169802, z toho 66448 dlhodobo, miera 6.2% (2.4% dlhodobá nezamestnosť)
Najvyššia nezamestnanosť: Rimavská Sobota 19.5% (11.7%), Revúca 17.8% (9.5%), Kežmarok 16.9% (8.2%), Rožňava 15.9% (8.7%), Vranov nad Topľou 15.2% (7.4%)
Najnižšia nezam.: Galanta 2.3%, Bratislava V 2.3%, Trenčín 2.3%, Hlohovec 2.4%, Trnava 2.5%