Inštitút zamestnanosti - https://www.iz.sk - logoqr kod na stranku

Berlín - DE300

regióny EÚ: Nemecko > BERLIN > Berlin > Berlín


mapka Berlín DE300
vlajka Berlín DE300 erb Berlín DE300
ukazovateľobdobiehodnota
HDP na obyvateľa v PPS ako priemer EÚ2017121
počet obyvateľov20193 644 826
hustota obyvateľstva20184289.8
index demografickej závislosti201928.8

viac na wikipédii * viac na wikidata Q64 * Berlin in English: DE300

demograficky strom DE300 Berlín demografická pyramída

Z wikipédie:

Berlín (nem. Berlin) je krajina vo forme mestského štátu a hlavné mesto Nemecka. Po zjednotení Nemecka a východnej a západnej časti mesta, patrí k najväčším mestám v Európe. Je druhé najľudnatejšie mesto a ôsme čo sa týka mestského územia v rámci Európskej únie. Ležiace v severovýchodnom Nemecku je centrom európskeho metropolitného regiónu Berlin/Brandenburg pozostávajúceho z 5 miliónov ľudí z viac ako 190 krajín.

Berlín je významným centrom kultúry, politiky, médií a vedy v Európe. Základom ekonomiky sú hlavne služby zahŕňajúce oblasť rozličného druhu ako mediálne korporácie, environmentálne služby, dejiská kongresov atď. Mesto tiež slúži ako kontinentálne centrum pre leteckú a železničnú dopravu, a tiež je najnavštevovanejšou turistickou destináciou v EÚ. Z priemyselného odvetvia sú rozšírené: optoelektronika, informačné technológie, farmaceutický priemysel, biomedicínske inžinierstvo a biotechnológia.

Metropola je domovom pre svetoznáme univerzity, výskumné inštitúcie, športové podujatia, orchestre, múzeá a osobnosti. Jeho mestská krajina a historické dedičstvo z neho urobili obľúbené miesto pre medzinárodné filmové produkcie. Mesto je tiež známe pre jeho festivaly, rozmanitú architektúru, nočný život, súčasné umenie, rozsiahlu sieť verejnej dopravy a pre jeho vysoký životný štandard.

ostatné: Berlin, Berlín

susedia: Postupim, Barnim, Dahme-Spreewald, Havelland, Märkisch-Oderland, Oberhavel, Oder-Spree, Potsdam-Mittelmark, Teltow-Fläming


https://www.iz.sk/sk/projekty/regiony-eu/DE300