Inštitút zamestnanosti - https://www.iz.sk - logoqr kod na stranku

Berlín - DE300

regióny EÚ: Nemecko > Berlín > Berlín > Berlín


mapka Berlín DE300
vlajka Berlín DE300 erb Berlín DE300
ukazovateľobdobiehodnota
počet obyvateľov20203 669 491
hustota obyvateľstva20194322.9
index demografickej závislosti202028.9

viac na wikipédii * viac na wikidata Q64 * na OpenStreetMap * Berlín in English: DE300

demograficky strom DE300 Berlín demografická pyramída

Z wikipédie:

Berlín (nem. Berlin) je krajina vo forme mestského štátu a hlavné mesto Nemecka. Po zjednotení Nemecka a východnej a západnej časti mesta, patrí k najväčším mestám v Európe. Je druhé najľudnatejšie mesto a ôsme čo sa týka mestského územia v rámci Európskej únie. Ležiace v severovýchodnom Nemecku je centrom európskeho metropolitného regiónu Berlin/Brandenburg pozostávajúceho z 5 miliónov ľudí z viac ako 190 krajín.

Berlín je významným centrom kultúry, politiky, médií a vedy v Európe. Základom ekonomiky sú hlavne služby zahŕňajúce oblasť rozličného druhu ako mediálne korporácie, environmentálne služby, dejiská kongresov atď. Mesto tiež slúži ako kontinentálne centrum pre leteckú a železničnú dopravu, a tiež je najnavštevovanejšou turistickou destináciou v EÚ. Z priemyselného odvetvia sú rozšírené: optoelektronika, informačné technológie, farmaceutický priemysel, biomedicínske inžinierstvo a biotechnológia.

Metropola je domovom pre svetoznáme univerzity, výskumné inštitúcie, športové podujatia, orchestre, múzeá a osobnosti. Jeho mestská krajina a historické dedičstvo z neho urobili obľúbené miesto pre medzinárodné filmové produkcie. Mesto je tiež známe pre jeho festivaly, rozmanitú architektúru, nočný život, súčasné umenie, rozsiahlu sieť verejnej dopravy a pre jeho vysoký životný štandard.

ostatné: Berlín, Berlín

susedia: Barnim, Oder-Spree, Havelland, Oberhavel, Märkisch-Oderland, Teltow-Fläming, Dahme-Spreewald, Postupim, Potsdam-Mittelmark


https://www.iz.sk/sk/projekty/regiony-eu/DE300