qr kod na stranku

Navarra - ES220

regióny EÚ: Španielsko > NORESTE > Navarra > Navarra


mapka Navarra ES220
ukazovateľobdobiehodnota
HDP na obyvateľa v PPS ako priemer EÚ2020101
počet obyvateľov2022659 155
hustota obyvateľstva202263,6
index demografickej závislosti202231,7

viac na wikipédii wikidata Q4018 OpenStreetMap 6429242 Navarra in English: ES220

demograficky strom ES220 Navarra demografická pyramída

Z wikipédie:

Navarra (špa. Navarra, baskicky Nafarroa, aragónsky Nabarra) je provincia, historické územie a súčasne jedno zo 17 autonómnych spoločenstiev rozkladajúca sa na severe Španielska. Metropolou regiónu, ktorý bol v stredoveku samostatným kráľovstvom, je Pamplona.

Geografia

Navarra hraničí na severozápade s Baskickom, na juhozápade s autonómnym spoločenstvom La Rioja, na juhu a východe s autonómnym spoločenstvom Aragónskom, na severe potom s Francúzskom. Región zahŕňa 272 obcí a miest.

Navarru možno rozdeliť na 3 časti: horské chrbty Pyrenejí na severe, s výnimočnými krajinami ako je napríklad Baztanské údolie; La Riviera na juhu, prostá zem s malými lagúnami a úrodným údolím rieky Ebro; a medzi tým La Zona Media, s pôsobivou krajinou ako Hoces de Lumbier či Arbayun. Najdôležitejšou navarrskou riekou je Ebro, ďalšie rieky sú Aragón, Arga, či Ega.

Na území Navarry sa nachádza približne 50 chránených území, k najvýznamnejším patrí Reserva Integral de Lizardoia a prírodný park Señorio de Bertiz. Región ponúka veľké možnosti pre turistiku, horolezectvo, rybolov a je ideálnym miestom pre dovolenky vo voľnej prírode.

ostatné: Navarra, Navarra

susedia: Guipúzcoa, Álava, Pyrénées-Atlantiques, Zaragoza, Huesca, La Rioja

Citovať ako: Michal Páleník: Regióny Slovenska - Navarra - ES220, Inštitút zamestnanosti, dostupné na https://www.iz.sk/sk/projekty/regiony-eu/ES220


https://www.iz.sk/sk/projekty/regiony-eu/ES220
ikona Regióny Slovenska

Regióny Slovenska

Pre potreby našich analýz sme rozčlenili územie Slovenska na 18 regiónov. Priebežne Vám budeme prinášať informácie o týchto regiónoch z makroekonomického hľadiska a z hľadiska trhu práce.. . .

ikona Dataset okresných údajov

Dataset údajov za okresy Vyšehradskej skupiny

Štatistické údaje o LAU1 regiónoch – okresoch Slovenska, Českej republiky, Poľska, Maďarska. Tento dataset okresných údajov obsahuje údaje o počte obyvateľov, o vekovej štruktúre obyvateľov, o počte a štruktúre nezamestnaných.. . .