Inštitút zamestnanosti - https://www.iz.sk - logoqr kod na stranku

Navarra - ES220

regióny EÚ: Španielsko > NORESTE > Comunidad Foral de Navarra > Navarra


mapka Navarra ES220
vlajka Navarra ES220 erb Navarra ES220
ukazovateľobdobiehodnota
HDP na obyvateľa v PPS ako priemer EÚ2017112
počet obyvateľov2019649 946
hustota obyvateľstva201862.5
index demografickej závislosti201930.6

viac na wikipédii * viac na wikidata Q4018 * na OpenStreetMap * Navarra in English: ES220

demograficky strom ES220 Navarra demografická pyramída

Z wikipédie:

Navarra (špa. Navarra, baskicky Nafarroa, aragónsky Nabarra) je provincia, historické územie a súčasne jedno zo 17 autonómnych spoločenstiev rozkladajúca sa na severe Španielska. Metropolou regiónu, ktorý bol v stredoveku samostatným kráľovstvom, je Pamplona.

Geografia

Navarra hraničí na severozápade s Baskickom, na juhozápade s autonómnym spoločenstvom La Rioja, na juhu a východe s autonómnym spoločenstvom Aragónskom, na severe potom s Francúzskom. Región zahŕňa 272 obcí a miest.

Navarru možno rozdeliť na 3 časti: horské chrbty Pyrenejí na severe, s výnimočnými krajinami ako je napríklad Baztanské údolie; La Riviera na juhu, prostá zem s malými lagúnami a úrodným údolím rieky Ebro; a medzi tým La Zona Media, s pôsobivou krajinou ako Hoces de Lumbier či Arbayun. Najdôležitejšou navarrskou riekou je Ebro, ďalšie rieky sú Aragón, Arga, či Ega.

Na území Navarry sa nachádza približne 50 chránených území, k najvýznamnejším patrí Reserva Integral de Lizardoia a prírodný park Señorio de Bertiz. Región ponúka veľké možnosti pre turistiku, horolezectvo, rybolov a je ideálnym miestom pre dovolenky vo voľnej prírode.

ostatné: Comunidad Foral de Navarra, Navarra

susedia: Pyrénées-Atlantiques, Araba/Álava, Gipuzkoa, La Rioja, Huesca, Zaragoza


https://www.iz.sk/sk/projekty/regiony-eu/ES220