qr kod na stranku

Mzdová kalkulačka ráta so zmenou životného minima

Ku dňu 1. 7. 2019 sa opatrením Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky č. 183/2019 Z. z. zvyšuje životné minimum o 2,5 %. V absolútnom vyjadrení sa životné minimum navyšuje o 5,13 €. Znamená to, že životné minimum sa zvýši pre prvú dospelú fyzickú osobu na sumu 210,20 € a pre druhú plnoletú fyzickú osobu na výšku 146,64 € a pre dieťa bude suma navýšená na hodnotu 95,96 € mesačne. Samotná výška dávok v hmotnej núdzi sa nemení.

Podľa Michala Páleníka z Inštitútu zamestnanosti: „Navýšenie životného minima pomáha k oddialeniu skokového poklesu príjmu domácnosti.“ Od júla 2019 bude môcť člen domácnosti zarábať až do výšky 548 € v hrubom a zároveň rodine nebude strhnuté z príspevkov úradu práce vyše 115 €. Konkrétna suma ale závisí od typu domácnosti. Na záver dodal: „Do budúcna by bolo vhodnejšie zverejňovať výšku životného minima vo väčšom pred­stihu." Keďže napríklad v roku 2013 bola zverejnená výška životného minima až 28. júna s platnosťou od 1. júla toho istého roka.

Modelová rodina – jeden z rodičov sa zamestná s hrubou mzdou 520 € a druhý rodič zostáva nezamestnaný s dvoma deťmi

Dôsledok zvýšenia životného minima je zvýšenie sumy, na ktorú vám nemôže siahnuť exekútor. Pri výpočte na mzdovej kalkulačke na stránke www.iz.sk/kalkulacka zistíme, že táto čiastka sa navýši z pôvodných 828,96 € na sumu 834,36 €.

Takisto sa od 1. 7. 2019 navyšuje minimálne stravné (gastrolístky) z pôvodných 2,64 € na 2,81 €. Za mesiac sa teda príspevok na stravné zvyšuje z cca 37,62 € na 40,02 €.

Podľa výpočtov mzdovej kalkulačky mesačný príjem pre modelovú domácnosť bude v prvom mesiaci pred­stavovať príjem 973,75 € vrátane príspevkov od úradu práce, ktoré pred­stavujú sumu 347,22 €.

Vyskúšajte mzdovú kalkulačku a overte si, aké zmeny sa objavili po navýšení životného minima od 1. júla tohto roka. Pokiaľ máte záujem vedieť, ako sa menila výška životného minima v priebehu histórie Slovenskej republiky, tak presné údaje nájdete našej stránke.

logo projektuTento článok je súčasťou projektu Politiky zamestnanosti realizovaného Inštitútom zamestnanosti. Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu v rámci OP EVS.


https://www.iz.sk/sk/stanoviska/ts-mzdova-kalkulacka-zohladnuje-nove-zivotne-minimum-2019
ikona Politiky zamestnanosti

Projekt Politiky zamestnanosti

Inštitút zamestnanosti realizuje projekt Politiky zamestnanosti.. . .

ikona Exekučná kalkulačka

Exekučná kalkulačka

Výpočet čistej mzdy, maximálnych exekúcií a zrážok zo mzdy od Inštitútu zamestnanosti. Exekútor naozaj nemôže zobrať všetko!. . .

ikona O mzdovej kalkulačke

O mzdovej kalkulačke

Viac informácií o  mzdovej kalkulačke. Mzdová kalkulačka na výpočet čistého príjmu domácnosti, ak sa jeden z jej členov zamestná. Na rozdiel od iných dostupných mzdových kalkulačiek. Je určená pre ľudí blízko minimálnej mzdy, ktorí pred­tým boli nezamestnaní a na dávkach v hmotnej núdzi. Mzdová kalkulačka vám vyráta čistú mzdu, dane, odvody, daňový bonus na deti, osobitný príspevok, stravné. Teda všetko čo vplýva na váš čistý príjem. Zistite, či sa vám oplatí pracovať.. . .