qr kod na stranku

Mzdová kalkulačka ráta so zmenou životného minima

Ku dňu 1. 7. 2019 sa opatrením Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky č. 183/2019 Z. z. zvyšuje životné minimum o 2,5 %. V absolútnom vyjadrení sa životné minimum navyšuje o 5,13 €. Znamená to, že životné minimum sa zvýši pre prvú dospelú fyzickú osobu na sumu 210,20 € a pre druhú plnoletú fyzickú osobu na výšku 146,64 € a pre dieťa bude suma navýšená na hodnotu 95,96 € mesačne. Samotná výška dávok v hmotnej núdzi sa nemení.

Podľa Michala Páleníka z Inštitútu zamestnanosti: „Navýšenie životného minima pomáha k oddialeniu skokového poklesu príjmu domácnosti.“ Od júla 2019 bude môcť člen domácnosti zarábať až do výšky 548 € v hrubom a zároveň rodine nebude strhnuté z príspevkov úradu práce vyše 115 €. Konkrétna suma ale závisí od typu domácnosti. Na záver dodal: „Do budúcna by bolo vhodnejšie zverejňovať výšku životného minima vo väčšom pred­stihu." Keďže napríklad v roku 2013 bola zverejnená výška životného minima až 28. júna s platnosťou od 1. júla toho istého roka.

Modelová rodina – jeden z rodičov sa zamestná s hrubou mzdou 520 € a druhý rodič zostáva nezamestnaný s dvoma deťmi

Dôsledok zvýšenia životného minima je zvýšenie sumy, na ktorú vám nemôže siahnuť exekútor. Pri výpočte na mzdovej kalkulačke na stránke www.iz.sk/kalkulacka zistíme, že táto čiastka sa navýši z pôvodných 828,96 € na sumu 834,36 €.

Takisto sa od 1. 7. 2019 navyšuje minimálne stravné (gastrolístky) z pôvodných 2,64 € na 2,81 €. Za mesiac sa teda príspevok na stravné zvyšuje z cca 37,62 € na 40,02 €.

Podľa výpočtov mzdovej kalkulačky mesačný príjem pre modelovú domácnosť bude v prvom mesiaci pred­stavovať príjem 973,75 € vrátane príspevkov od úradu práce, ktoré pred­stavujú sumu 347,22 €.

Vyskúšajte mzdovú kalkulačku a overte si, aké zmeny sa objavili po navýšení životného minima od 1. júla tohto roka. Pokiaľ máte záujem vedieť, ako sa menila výška životného minima v priebehu histórie Slovenskej republiky, tak presné údaje nájdete našej stránke.

logo projektuTento článok je súčasťou projektu Politiky zamestnanosti realizovaného Inštitútom zamestnanosti. Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu v rámci OP EVS.


https://www.iz.sk/sk/stanoviska/ts-mzdova-kalkulacka-zohladnuje-nove-zivotne-minimum-2019
ikona Politiky zamestnanosti

Projekt Politiky zamestnanosti

Inštitút zamestnanosti realizuje projekt Politiky zamestnanosti.. . .

ikona Exekučná kalkulačka

Exekučná kalkulačka

Výpočet čistej mzdy, maximálnych exekúcií a zrážok zo mzdy od Inštitútu zamestnanosti. Exekútor naozaj nemôže zobrať všetko!. . .

ikona O mzdovej kalkulačke

O mzdovej kalkulačke

Mzdová kalkulačka na výpočet čistého príjmu domácnosti, ak sa jeden z jej členov zamestná. Na rozdiel od iných dostupných mzdových kalkulačiek ráta aj s dávkami v hmotnej núdzi. Je určená pre ľudí blízko minimálnej mzdy, ktorí pred­tým boli nezamestnaní či na dávkach v hmotnej núdzi.. . .