qr kod na stranku

Heidelberg – DE125

regióny EÚ: Nemecko > Bádensko-Württembersko > Karlsruhe > Heidelberg


mapka Heidelberg DE125
UkazovateľObdobieHodnota
Hrubý domáci produkt
HDP na obyvateľa v PPS ako priemer EÚ2020176

Viac na wikipédii Wikidata Q2966 OpenStreetMap 285864 Heidelberg in English: DE125

Demografia

UkazovateľObdobieHodnota
Demografia
počet obyvateľov2022159 245
hustota obyvateľstva20221485,9
index demografickej závislosti202224,3
demograficky strom DE125 Heidelberg demografická pyramída

Z wikipédie: Heidelberg je mesto v spolkovej krajine Bádensko-Württembersko v Nemecku, na polceste medzi Stuttgartom a Frankfurtom nad Mohanom. Je svetoznáme svojim historickým jadrom, zámkom a univerzitou. Je jedným z najobľúbenejších cieľov zahraničných turistov v Nemecku.

Poloha

Heidelberg sa nachádza na juhozápade Nemecka. Mesto leží sčasti v nížine Oberrheinische Tiefebene prevažne na ľavom brehu rieky Neckar, ktorá sa 20 km severozápadne v meste Mannheim vlieva do rieky Rýn. S viac ako 140 000 obyvateľmi je Heidelberg piate najväčšie mesto v spolkovej krajine Bádensko-Württembersko. Je to mesto bez okresu (kreisfreie Stadt) a zároveň správne sídlo krajinského okresu Rhein-Neckar.

Pamiatky

V meste Heidelberg sa nachádzajú známe pamiatky ktoré priťahujú turistov z celého sveta, napríklad zámok Heidelberger Schloss a univerzita Ruprecht-Karls-Universität, ktorá je najstaršou vysokou školou v Nemecku. V Heidelbergu sa prelína veľké množstvo architektonických štýlov.

Ostatné: Karlsruhe, Karlsruhe, Karlsruhe, Neckar-Odenwald, Rhein-Neckar, Enz, Heidelberg, Calw, Freudenstadt, Pforzheim, Rastatt, Baden-Baden, Mannheim

Susedia: Rhein-Neckar

Citovať ako: Michal Páleník: Regióny EÚ - Heidelberg – DE125, Inštitút zamestnanosti, dostupné na https://www.iz.sk/​sk/projekty/regiony-eu/DE125


https://www.iz.sk/sk/projekty/regiony-eu/DE125