Inštitút zamestnanosti - https://www.iz.sk - logoqr kod na stranku

Tlačová správa: Integrácia ťažko zdravotne postihnutých musí byť pre budúcu vládu priorita

Dňa 6. 11. 2019 sa v Piešťanoch konala konferencia pod záštitou Inštitútu zamestnanosti na tému Podpora zapojenia ťažko zdravotne postihnutých do trhu práce. Zúčastnení predstavitelia strán Jana Žitňanská (Za ľudí), Tomáš Halász (PS/SPOLU) a Peter Kremský (OĽANO) sa zhodli, že integráciou ťažko zdravotne postihnutých (ŤZP) by sa mala intenzívne začať zaoberať budúca vláda, nakoľko v súčasnosti sa tejto téme nevenovala pozornosť do takej miery, ako by si ju reálne vyžadovala.

02-ps-spolu-tomas-halasz konf-2019-11-zilina/02-ps-spolu-tomas-halasz

Jana Žitňanská predstavila návrh na zriadenie úradu podpredsedu vlády pre oblasť zdravotného postihnutia, ktorý by okrem iného koordinoval politiky vzdelávania ľudí so zdravotným postihnutím a podpory podnikov, zamestnávajúcich ŤZP. Peter Kremský upozornil, že štát by mal zamestnávateľom podávať pomocnú ruku a nie kopiť regulácie a príkazy. Tomáš Halász poukázal na potrebu zjednodušenia a stransparentnenia systému náhradného plnenia. Martin Barto (SaS), i keď sa na poslednú chvíľu nemohol zúčastniť, navrhol, aby sa žiaden zamestnávateľ nemal báť zamestnať niekoho, kto je ŤZP. Riešenie vidí vo flexibilnejšom zákonníku práce.

Zúčastnení diskutujúci sa zhodli, že práve verejný sektor zlyháva častokrát najviac pri zamestnávaní ŤZP. Príkladom môže byť situácia, keď si verejné inštitúcie vyberajú radšej osobitný odvod či nedostatočne vybavené bezbariérové vstupy. Zároveň mnohé verejné inštitúcie nie sú vybavené pre prácu ŤZP.

V záujme integrácie ŤZP na trhu práce je nevyhnutné sústrediť sa na hľadanie možných riešení, a to ako na komunálnej, tak i na národnej úrovni. Jednotliví predstavitelia politických strán zdôraznili potrebu prioritizácie tejto témy v rámci pôsobenia budúcej vlády, ako i v celej spoločnosti.

logo projektuTento článok je súčasťou projektu Politiky zamestnanosti realizovaného Inštitútom zamestnanosti. Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu v rámci OP EVS.


https://www.iz.sk/sk/projekty/zdravotne-postihnuti/konferencia-volby-2020-ztp/tlacova-sprava

So stránkou chcem

QR kód na webstránku http://www.iz.sk/sk/projekty/zdravotne-postihnuti/konferencia-volby-2020-ztp/tlacova-sprava krátka url: http://iz.sk/Sx0a

Aktuálne štatistiky

Október 2020: počet UoZ na úradoch práce: 222242, z toho 74476 dlhodobo, miera 8.1% (2.7% dlhodobá nezamestnosť)

Najvyššia nezamestnanosť: Rimavská Sobota 21.4% (12.1%), Revúca 21.3% (11.2%), Kežmarok 18.9% (9.4%), Rožňava 17.4% (9.0%), Sabinov 16.7% (8.1%)

Najnižšia nezam.: Bratislava V 3.8%, Bratislava I 4.1%, Hlohovec 4.2%, Ilava 4.5%, Trenčín 4.5%

Mobilné aplikácie

Pre Android.

stiahni pre android

logo evs