Inštitút zamestnanosti - https://www.iz.sk - logoqr kod na stranku

Povedali o mzdovej kalkulačke

Miro Pollák

  • aktivista, bývalý splnomocnenec vlády pre rozvoj rómskych komunít

Pri stretnutí s nezamestnanými a často veľmi chudobnými ľuďmi zažívam rozhovory, v ktorých takíto ľudia vedia veľmi logicky vysvetliť, prečo pracujú na čierno. Lebo chcú prežiť a chcú, aby aj ich rodiny prežili. Tak si zvykli žiť a tak žijú už dlhé roky. Majú svoju pravdu a v tejto pravde neomylne a overene žijú. Lenže medzitým sa situácia zmenila a oni o tom nevedia a nemajú ako vedieť. V teréne je nemysliteľné presvedčiť takýchto ľudí o nových možnostiach, nových príležitostiach a nových zmenách. Skoro isto by to bolo iba o presviedčaní o inej pravde, čo vyzerá ako lanárenie na novú vieru. Takých prorokov tu už bolo veľa, takých všelijakých prehováračov už nezamestnaný človek zažil celú kopu. A presne na to je dobrá mzdová kalkulačka so svojou aplikáciou. Za krátky čas rýchly výpočet a rýchle fakty bez zbytočnej ideológie naviac. Konečné rozhodnutie ostane aj tak na dotyčnom nezamestnanom človeku. Ale jeho výber už nestojí iba na pocitoch, intrigách, klamstvách a falošných predstavách.

Saša Mušinka

  • antropológ, vedecký pracovník Prešovskej univerzity v Prešove

Rozprávali sme sa o vzdelávaní a prišli sme k zamestnanosti. Rozprávali sme sa o problémoch bývania a prišli sme k zamestnanosti. Skrátene: tak či tak sme prišli k potrebe zamestnania. Mzdová kalkulačka je vhodnou pomôckou, ktorá potvrdí výhodnosť legálneho zamestnania pred nelegálnymi nepravidelnými fuškami s občasným nestabilným príjmom.

Jurina Rusnáková

Mzdová kalkulačka je výborný nástroj, ktorý môžu ľudia využiť pri plánovaní rodinných rozpočtov. Mám informácie, že ju v spolupráci s klientmi využívajú aj pomáhajúce profesie (terénni sociálni pracovníci, poradcovia) napr. v rámci pracovného a dlhového poradenstva.

Tomáš Šprlák

  • Združenie pre kariérové poradenstvo a rozvoj kariéry, predseda

Netreba zľahčovať reálnu pascu neaktivity. Ale u dlhodobo nezamestnaných ide niekedy o problém fiktívny – postavený na nepresných informáciách a mylných presvedčeniach. V práci odborných a kariérových poradcov pomáha mzdová kalkulačka pri prekonávaní niektorých postojových bariér pre hľadanie zamestnania.

Igor André

  • KEPLA n.o.

Mzdovú kalkulačku Inštitútu zamestnanosti považujem za výborný nástroj do skutočnej praxe. Každý, kto pracoval alebo pracuje v marginalizovaných rómskych komunitách, vie, ako často sa teória a prax rozchádzajú. Som rád, že tento nástroj v praxi funguje veľmi dobre. Jasne dokazuje, že pracovať sa oplatí.

Ábel Ravász

  • bývalý splnomocnenec vlády pre rozvoj rómskych komunít

Mzdovú kalkulačku používam ako pomôcku roky. Komplexita systému dávok a miezd je veľká, a kalkulačka je vynikajúca v modelovaní rôznych situácií. Za posledné roky som ju použil pri kreovaní legislatívnych návrhov, učení, ale aj na búranie mýtov. Kalkulačka je pravidelne aktualizovaná, a tak vždy ostáva relevantná.


https://www.iz.sk/kalkulacka/povedali
ikona Učebnica mzdovej kalkulačky

Učebnica mzdovej kalkulačky

Ako používať mzdovú kalkulačku? Na čo odpovedá?. . .

ikona O mzdovej kalkulačke

O mzdovej kalkulačke

Viac informácií o  mzdovej kalkulačke. Mzdová kalkulačka na výpočet čistého príjmu domácnosti, ak sa jeden z jej členov zamestná. Na rozdiel od iných dostupných mzdových kalkulačiek. Je určená pre ľudí blízko minimálnej mzdy, ktorí predtým boli nezamestnaní a na dávkach v hmotnej núdzi. Mzdová kalkulačka vám vyráta čistú mzdu, dane, odvody, daňový bonus na deti, osobitný príspevok, stravné. Teda všetko čo vplýva na váš čistý príjem. Zistite, či sa vám oplatí pracovať.. . .